Malārija, dzeltenais drudzis un citi svarīgi veselības jautājumi

Par malāriju

Malārija Tanzānijā ir. Un tas ir nopietni. Labā ziņa - ir vairāki malārijas veidi un tikai viens no tiem - visretāk sastopamais - ietver nāves draudus. Reizēm ceļojumu tirgotāji stāsta, ka vispār jau Tanzānijā malārija ir, bet, kāda sagadīšanās - tajā reģionā uz kuru plānojat doties, malārijas nav. Neticiet. 

Konsultējieties ar savu ārstu, kā labāk rīkoties.

Kā notiek praksē

Praksē eksistē divas pieejas. Viena pieeja ir dzert malārijas tabletes profilaksei, tas ir, tabletes sākt dzert jau pirms došanās uz malārijas skarto reģionu, dzert visa ceļojuma laikā un turpināt dzert vēl pēc atgriešanās mājās. Ir divu veidu medikamenti - tabletes, kas jādzer reizi dienā un tabletes, kas jādzer reizi nedēļā. Otra pieeja - pretmalārijas tabletes iegādāties, turēt pa rokai un pie pirmajiem simptomiem dzert trieciendevu. Zāļu instrukcijā ir aprakstītas devas abām situācijām - kādas devas jālieto profilaksei, kādas - ārstniecībai. 

Malāriju diagnosticē laboratoriski. Laboratoriju tīkls ir plašs, nosedz visu valsti. Protams, jārēķinās, ja safari dodaties uz nekurieni, var nākties stundas sešas, ja vēl ne vairāk, braukt līdz civilizācijai un laboratorijai. Tas var būt komplicēti, ja ceļojat nevis viens, bet kopā ar grupu. 

Ko profilaksei dara vietējie: septiņi dzīvesstila paradumi

Tanzānijā pieejams plašs pretmalārijas preču un dzīvesstila paradumu klāsts. Pirmkārt, naktī jāguļ zem moskītu tīkla. Tiek uzskatīts, ka malāriju izplata nevis visi odi, bet tikai viens konkrēts odu saimes pārstāvis un turklāt tikai dažas stundas naktī. Tiesa, nav garantijas, ka malārijas ods nepaņem safari arī ārpus ierastajām stundām. Otrkārt, naktī jāguļ pie ieslēgta ventilatora vai gaisa kondicioniera, jo tas odiem nepatīk. Treškārt, gan savam komfortam, gan malārijas profilaksei var lietot pretodu krēmu, kas pēc konsistences atgādina ķermeņa pieniņu; šie krēmi Tanzānijā nopērkami daudzos mazajos visu preču veikaliņos un maksā aptuveni 1-2 eiro. Ceturtkārt, veikalos nopērkami speciāli pretodu vīraka kociņi - sēžot vakarā ārā, aizdedzinātu kociņu var iespraust zemē vai ziepju gabalā, un kociņš dūmo, un tas odiem nepatīk. Piektkārt, veikalos iespējams nopirkt speciālu elektrības rozetē iespraužamu ierīci ar ēteriskajām eļļām, kuru aromāts nogalina odus, mušas u.tml. Ierīce maksā aptuveni 3-4 eiro. Sestkārt, veikalos nopērkams spēcīgs dihlofoss, kuru izpūš istabā pirms gulētiešanas. Pusstundu pēc dihlofosa izpūšanas istabā nedrīkst rādīties, un aromāts jūtams vēl ilgi pēc tam. Septītkārt, eko dzīvesveids jeb paļaušanās uz gekoniem (mazas ķirzaciņas), kas staigā pa sienām un griestiem un čakli ēd odus. Tiesa, ja istabā būs izpūsts dihlofoss, gekoni nenāks.

Par to, vai dzert malārijas tabletes profilaksei, vai paļauties uz citiem profilakses pasākumiem, iesakām konsultēties ar savu ārstu. Bīstamākais, saslimstot ar malāriju, ir augstā ķermeņa temperatūra ar ko diemžēl ne katrs organisms tiek veiksmīgi galā, kā arī slimības mijiedarbība ar citām - hroniskajām - kaitēm.  Vērts arī zināt, ka atsevišķas apdrošināšanas kompānijas nekompensēs izdevumus, kas saistīti ar malārijas ārstēšanu, ja nebūs lietotas malārijas tabletes profilaksei.

Par dzelteno drudzi

Pasaules veselības organizāciju Tanzāniju atzīst par valsti ar zemu dzeltenā drudža risku. Tāpēc, ja ceļojat no valsts, kas ir brīva no dzeltenā drudža, vakcinācija ceļošanai uz Tanzāniju nav nepieciešama. 

Taču jāņem vērā Tanzānijas prasības ieceļotājiem.

Vakcinācija pret dzelteno drudzi netiek prasīta:

  • ceļotājiem, kuri ierodas no valstīm, kuras ir brīvas no dzeltenā drudža riska, un kuri nav tranzītā šķērsojuši riska valstis, tajās uzturoties 12 stundas un ilgāk.

Vakcinācija pret dzelteno drudzi tiek prasīta:

  • ja ieceļojat Tanzānijā no valsts ar augstu dzeltenā drudža risku;
  • ja ceļojot uz Tanzāniju, tranzītā šķērsojāt kādu no dzeltenā drudža augsta riska valstīm un tajā bijāt 12 stundas vai ilgāk.


Citi veselības riski

Ceļojot uz Tanzāniju nav nepieciešamas kādas obligātas vakcīnas. Rekomendācijas ceļotājiem uz Āfriku ir līdzīgas kā ceļotājiem uz Āziju un Dienvidameriku, piemēram, vakcinēties pret A un B hepatītu u.c.

Par veselībai drošu ceļošanu iesakām konsultēties ar savu ārstu.

Kā informatīvu resursu iesakām ASV slimību kontroles un profilakses centra vietni - sadaļu Tanzānija, iekļaujot Zanzibāru.


Svarīgi

Attiecībā uz pārtiku, svarīgi ievērot divas lietas:

  • dzeršanai lietot ūdeni pudelēs,
  • ēst termiski apstrādātu un karstu ēdienu.


Šīs lapas saturs ir pašu pieredze un informācija no interneta, un nav uzskatāms par medicīnisku konsultāciju.

Īstenojiet savu ceļojumu ar Tanzānijas safari ekspertiem. Mūsu maršrutu paraugi ir pielāgojami jūsu vēlmēm. Mūsu eksperti strādās kopā ar jums, lai izveidotu jūsu vēlmēm un budžeta iespējām atbilstošu Tanzānijas safari sapņu ceļojumu.

Skatīt safari piedāvājumus