Tanzānijas Safari Eksperti portālā Delfi – mūsu stāsts!
Portālā Delfi publicēts raksts par mūsu ceļu līdz Tanzānijas Safari Ekspertiem. Uzziniet, kā Dace no Latvijas devās uz Tanzāniju, kā iepazinās ar tanzānieti Romānu un kā dzima ideja par ģimenes uzņēmumu, kas šodien palīdz ceļotājiem piedzīvot Āfrikas burvību.
Pilno rakstu lasiet šeit - https://www.delfi.lv/life/56017124/cilveki/120050995/dzive-starp-diviem-kontinentiem-daces-un-tanzaniesa-romana-milas-stasts
Kā izvēlēties parkus savam Tanzānijas safari?
Šajā ceļvedī piedāvājam ieskatu trīs dažādu veidu parkos, lai palīdzētu izvēlēties savu ideālo Āfrikas safari piedzīvojumu. Visi mūsu izveidotie maršrutu paraugi ir pielāgojami jūsu vēlmēm.
1. Tūristu iecienītākie parki: slaveni safari galamērķi
- Serengeti nacionālajā parkā jūs redzēsiet pasaulē slavenāko savvaļas dzīvnieku migrāciju – kā miljoniem zebru, antilopju gnu un gazeļu pārvietojas plašajos zālājos. Serengeti ir slavens ar lielajiem plēsējiem – lauvām, leopardiem un gepardiem. Parkā mājo arī vairāk kā 500 putnu sugu.
- Ngorongoro krāteris ir dabas brīnums un mājas Āfrikas Lielajam pieciniekam – lauvām, leopardiem, ziloņiem, degunradžiem un bifeļiem. Krātera ezeros sastopama arī bagātīga putnu populācija – flamingo un citi.
- Tarangires nacionālais parks pazīstams ar ziloņu un baobabu bagātību, kā arī antilopēm un gazelēm, kas pulcējas parkā sausajā sezonā lielās migrācijas ciklā. Šeit mīt arī lauvas, leopardi, hiēnas un vairāk nekā 550 putnu sugu. Tarangire ir ideāla vieta ziloņu un citu zālēdāju vērošanai, jo upe kā ūdens avots piesaista lielus dzīvnieku barus.
2. Izvēle pēc piedzīvojuma pieredzes: autentiska savvaļa un īpašas pieredzes
Ja meklējat autentiskāku savvaļas piedzīvojumu un vēlaties izvairīties no lieliem tūristu pūļiem, šie parki piedāvā plašas iespējas izjust Tanzānijas dabu tuvāk un mierīgāk.- Ņereres (Selū) nacionālais parks piedāvā unikālu iespēju izbaudīt safari ne tikai ar 4x4 džipu, bet arī ar laivu Rufidži upē, kur sastopami nīlzirgi, krokodili un dažādi ūdensputni. Šajā plašajā parkā mīt lauvas un leopardi, ziloņi un bifeļi, kā arī dažādas antilopes un zebras u.c. Ņereres parks ir ideāli piemērots tiem, kuri vēlas redzēt daudzveidīgu dzīvnieku klāstu tālāk no tūristu pūļiem un līdzās klasiskajam 4x4 safari izbaudīt arī braucienu ar laivu un pārgājiena safari.
- Mikumi nacionālais parks ir viegli sasniedzams no Daresalāmas un piedāvā ekonomiskāku safari pieredzi ar mazāku tūristu pieplūdumu. Tas ideāli piemērots īsam safari ceļojumam. Parkā ir iespējams vērot ziloņus, bifeļus, zebras, gazeles. Arī plēsēji – lauvas un gepardi, dzīvo Mikumi. Putnu daudzveidībā ietilpst vairāk nekā 400 sugas. Mikumi ir lieliska izvēle ceļotājiem, kuri vēlas baudīt pilnvērtīgu safari piedzīvojumu par pieejamāku cenu.
- Ruahas nacionālais parks ir zināms ar lielajām plēsēju un ziloņu populācijām. Parkā ir daudz lauvu, leopardu un hiēnu, kā arī antilopes, žirafes un paviāni. Putnu klāsts ietver vairāk nekā 570 sugas. Ruaha ir ideāls galamērķis savvaļas dzīvnieku entuziastiem, kuri meklē mierīgu, mazāk apmeklētu vidi.
- Udzungvas kalnu nacionālais parks piedāvā pārgājienus un ūdenskritumu apskati, padarot to par pilnīgi atšķirīgu pieredzi no klasiskā safari. Šeit dzīvo retas pērtiķu sugas, kā arī dažādas antilopes un putni. Udzungvas kalni ir piemēroti ceļotājiem, kuri vēlas vairāk aktīvu un unikālu dzīvnieku pieredzi.
3. Īpaši galamērķi pieredzējušiem safari ceļotājiem
Ja klasiskie safari maršruti jau izpētīti, apsveriet šos ekskluzīvos galamērķus, kas piedāvā pavisam citas dabas un dzīvnieku sastopamības iespējas.- Gombes nacionālais parks pasaulē pazīstams kā vieta, kur vērot šimpanzes to dabiskajā vidē. Gombe piedāvā aizraujošu pieredzi – pārgājienu kalnos, kur mājo šimpanzes. Tieši Gombes parkā savulaik strādāja slavenā britu pētniece Džeina Gudala, kas ļāva pasaulei uzzināt vairāk par šimpanzēm.
- Kitulo nacionālais parks, saukts gan par Āfrikas ziedu dārzu, gan par Botāniķu Serengeti, piedāvā krāšņu ziedu pasauli ar orhidejām, margrietiņām un daudz ko citu. Tas ir piemērots tiem, kas meklē mierīgu dabas skaistuma pieredzi ārpus klasiskā safari.
- Mafijas sala ir īsts okeāna safari dārgums. Pie Mafijas salas Indijas okeānā jūs varat peldēt kopā ar vaļu haizivīm un izbaudīt aizraujošu snorkelēšanu un niršanu, iepazīstot okeāna dzīvnieku pasauli tuvāk un personīgāk.
Izvēloties Tanzānijas parkus savam safari, svarīgi pārdomāt, kādu piedzīvojumu meklējat: no ikoniskā Lielā piecinieka līdz ekskluzīvām savvaļas pieredzēm un īpašiem dabas brīnumiem. Serengeti un Ngorongoro ir lieliski piemēroti klasiskam safari, savukārt Ņereres un Mikumi parki piedāvā autentiskāku, savvaļas pilnu pieredzi. Gombe, Kitulo vai Mafija būs piemēroti pieredzējušiem ceļotājiem, kas vēlas pievienot savu ceļojumu sarakstam jaunas, neaizmirstamas pieredzes. Tanzānijas dabas daudzveidība ļauj katram atrast safari, kas atbildīs gan interesēm, gan budžetam.
Mūsu uzņēmuma stāsts: Intervija ar Romānu Širimu
Iepazīstieties ar Romānu Širimu – mūsu Tanzānijas safari ģimenes uzņēmuma līdzdibinātāju un pieredzējušu gidu. Romāns, kas nāk no Kilimandžāro apgabala un ir čagas cilts pārstāvis, visu savu profesionālo dzīvi ir pavadījis tūrisma nozarē. Viņa dziļās zināšanas par Tanzānijas nacionālajiem parkiem un pieredze darbā ar tūristiem padara viņu par lielisku ceļvedi savvaļas dabas izpētē.
Mana ceļojumu karjera sākās jau jaunībā. Pabeidzot autoskolu, es strādāju kā šoferis, taču vienā dienā saņēmu piedāvājumu, kas mainīja manu dzīvi. Tanzānijas tūrisma kompānijas īpašnieks mani uzaicināja pievienoties viņa komandai kā safari šoferi-gidu. Tas nozīmēja, ka mans darbs bija vadīt tūristus uz nacionālajiem parkiem un iepazīstināt viņus ar Tanzānijas savvaļas dabu. Tas bija pirms vairāk nekā 20 gadiem, un kopš tā laika esmu aktīvi strādājis tūrismā, palīdzot ceļotājiem no visas pasaules piedzīvot Tanzānijas dabas brīnumus.
Man ir īpaša mīlestība pret savvaļas dabu, un šis darbs sniedz iespēju pavadīt lielu daļu laika nacionālajos parkos, kur katrs safari brauciens ir unikāls.
Kas padara safari tik īpašu?
Pirms COVID-19, mēs bieži vadījām arī pārrobežu safari ekskursijas, pievienojot braucienus uz Malāviju un Mozambiku. Pēdējos gados, kopā ar Daci, kas arī ir liela ceļotāja, esam apmeklējuši Keniju, Zambiju, Zimbabvi un Botsvānu. Šie piedzīvojumi ļauj mums paplašināt redzesloku un piedāvāt vēl bagātīgākas pieredzes mūsu viesiem.
Vai darbs ar ārvalstu tūristiem nav izaicinājums?
Es drīzāk to redzu kā bagātinošu pieredzi.
Darbs ar tūristiem no dažādām pasaules daļām man ir devis iespēju uzzināt daudz jauna par viņu kultūrām Darbs ar tūristiem no dažādām pasaules daļām man ir devis iespēju uzzināt daudz jauna par viņu kultūrām, reizēm pat apgūt vārdus dažādās valodās. Esmu strādājis ar viesiem no Eiropas, Ziemeļamerikas, Āzijas un citiem reģioniem, taču pēdējos gados man visbiežāk ir bijusi iespēja sadarboties ar ceļotājiem no Beļģijas, Vācijas, Francijas un Itālijas. Katra tikšanās ir iespēja apmainīties zināšanām, un tas ir viens no maniem darba lielākajiem priekiem.
Ko ceļotājiem būtu jāzina par Tanzāniju?
Tanzānija ir valsts, kas piedāvā ne tikai unikālu dabas skaistumu, bet arī bagātīgu kultūru. Viens no izcilākajiem piedzīvojumiem, ko var piedzīvot Tanzānijā, ir Lielā Migrācija Serengeti parkā – šis dabas fenomens, kad miljoniem gnu un zebru pārvietojas, meklējot barību, ir kaut kas patiešām neatkārtojams. Tas ir iespaidīgs dabas šovs, kas katru gadu piesaista neskaitāmus dabas mīļotājus.
Kuras vietas jūs rekomendētu Tanzānijas apmeklējumam?
Tanzānijā ir tik daudz neaizmirstamu vietu. Manā sarakstā noteikti ir Serengeti nacionālais parks, Ngorongoro krāteris un, protams, Kilimandžāro, kas ir augstākais kalns Āfrikā. Zanzibāras sala, ar tās balto smilšu pludmalēm un bagāto vēsturi, ir vēl viens lielisks galamērķis, kur var izbaudīt Indijas okeāna burvību. Tāpat es noteikti iesaku apmeklēt Ņereres nacionālo parku (agrāk sauktu par Selū rezervātu), kas ir lielākais nacionālais parks Āfrikā. Tajā var doties arī laivu braucienā pa Rufidži upi, un šī vieta piedāvā pavisam citu pieredzi, salīdzinot ar Serengeti līdzenumiem.
Ko būtu vērts apskatīt Daresalāmā?
Daresalāma ir Tanzānijas lielākā pilsēta un nozīmīgs kultūras un ekonomikas centrs. Tiem, kas vēlas iepazīt Tanzānijas vēsturi un kultūru, es iesaku apmeklēt Nacionālo muzeju un Etnogrāfijas muzeju (Village Museum), kur var ieraudzīt un saprast svahili kultūras saknes. Ja meklējat suvenīrus, Mvenges kokgriezumu tirgus ir lieliska vieta, kur atrast autentiskus amatnieku izstrādājumus.
Karibu – Laipni lūgti Tanzānijā!
Mēs, mūsu safari komandā, ticam, ka ceļojums uz Tanzāniju ir daudz vairāk nekā tikai izbrauciens – tā ir iespēja piedzīvot neaizmirstamas emocijas, izprast dabas ritmus un iepazīt Tanzānijas dvēseli. Es ar prieku palīdzēšu jums atklāt šo apbrīnojamo zemi un piedzīvot tās dabas skaistumu.
Jauni Serengeti safari piedāvājumi mūsu mājaslapā!
Mēs ar prieku paziņojam, ka mūsu mājaslapas safari ceļojumu piedāvājumu sadaļā ir pievienoti divi jauni, aizraujoši safari maršruti uz Serengeti nacionālo parku!
Tagad jūs varat izvēlēties starp Serengeti 3 dienu safari tūri, kas sniedz unikālu iespēju iepazīt Serengeti plašos līdzenumus un savvaļas dzīvnieku pārpilnību, vai izvēlēties garāku piedzīvojumu – Serengeti 5 dienu tūri, kas ietver visu tā saucamo Ziemeļu loku.
Serengeti nacionālais parks, pazīstams ar Lielo migrāciju, ir viens no pasaules slavenākajiem dabas rezervātiem. Ik gadu miljoniem zebru, gazelu un antilopju šķērso šos līdzenumus, sekojot sezonālajai zāles augšanai, kam seko plēsēji, piemēram, lauvas un gepardi. Ngorongoro krāteris – pasaulē lielākā neizjukušā vulkāniskā kaldera – piedāvā unikālu iespēju redzēt savvaļas dzīvniekus koncentrētā vidē, kas rada neticamas ainavas un bioloģiskās daudzveidības iespējas.
5 dienu safari tūre ietver arī Tarangires nacionālo parku, kas ir pazīstams ar milzīgo ziloņu populāciju un ikoniskajiem baobabiem. Šis parks ir patvērums daudzām dzīvnieku sugām, kas pulcējas ap Tarangires upi sausajā sezonā. Tāpat tūres laikā būs iespējams apmeklēt Maņaras ezera nacionālo parku, kas izceļas ar savu sulīgo apstādījumu un bagātīgo putnu dzīvi, ieskaitot tūkstošiem flamingu, kas apdzīvo ezeru.
Neatkarīgi no izvēlētās tūres, mēs garantējam augstāko servisu un pieredzējušus gidu pakalpojumus, kas padarīs jūsu safari piedzīvojumu par īpašu. Aicinām apmeklēt mūsu mājaslapas safari ceļojumu piedāvājumu sadaļu un rezervēt savu safari tūri jau šodien!
Mūsu uzņēmuma stāsts: Intervija ar Daci Zandfeldi
Dace Zandfelde uz Tanzāniju pirmo reizi atbrauca 2021. gadā – kā tūriste, ar tūristu grupu un ... iemīlējās Āfrikā. Nē, nevis tanzānietī Romānā, tas sekoja krietni vēlāk, bet Tanzānijā - savvaļas dabā, ainaviskajos skatos, dzīves kontrastos un krāsās, un eksotikā. Protams, arī Indijas okeānam sava loma.
Muzunga Āfrikā jeb latviete Tanzānijā. Kā tas viss sākās?
Jāsaka, ka jau labu laiku pirms 2021. gada brauciena biju sākusi apsvērt domu par ceļojumu uz Āfriku. Pat biju sarēķinājusi, cik maksātu ceļojums pāri kontinentam – no Namībijas Āfrikas rietumu krastā līdz Zanzibārai austrumu krastā – ja ceļo “manā stilā”, tas ir, kopā ar toreizējo balto vīru aizlidojam līdz galamērķim, autonomā paņemam auto un savā nodabā braucam, kur “deguns rāda”. Tomēr gan izmaksu, gan laika, kas nepieciešams šādam ceļojumam, dēļ ideju atliku.
Tāpēc brīdī, kad Facebook pamanīju
ziņu, ka kādā ceļotāju grupā braucienam uz Tanzāniju
atbrīvojusies vieta, nolēmu pieteikties. Mana motivācija bija –
atbraukt un saprast “kā tās lietas te notiek”, lai pēc tam
apceļotu Āfriku patstāvīgi. Priekšstata gan nebija nekāda. Tik
vien kā savulaik studijās lasīti akadēmiskie pētījumi par
komunikācijas zinātnes aktualitātēm īstajā Āfrikā, piemēram,
par dažādu mūzikas instrumentu un skaņu nozīmi tradicionālajā
Tanzānijas cilšu komunikācijā u.tml.
Sākot pirmo ceļojumu Tanzānijā, ātri sapratu, ka Āfrikā tāda patstāvīga ceļošana nomātā auto īsti nav iespējama Sākot pirmo ceļojumu Tanzānijā, ātri sapratu, ka Āfrikā tāda patstāvīga ceļošana nomātā auto īsti nav iespējama, jo vietējā satiksme nav domāta cilvēkiem ar vājiem nerviem, arī auto noma ir problemātiska, kā arī ir jāzina, kā noteiktos brīžos apbraukt noteiktus ceļa posmus, kas savukārt prasa zināt kā vietējos ceļus, tā svahili valodu saziņai ar vietējiem cilvēkiem. Lielie, taisnie ceļi vien mani nesaista, bet mazajiem ceļiem ir nepieciešams vietējais. Arī dabas parkos tevi vienu pašu neviens nelaidīs.
Sanāca tā, ka toreizējā safari tūrē braucām ar vairākiem safari džipiem, un mašīnas, kurā iesēdos es, šoferis bija Romāns. Prasīju viņam, kā jau pieredzējušam safari braucienu šoferim, daudzas lietas par ceļiem, dabas parkiem un ceļošanu Āfrikā, un tā lēnām no idejas par ceļošanu nomātā auto pārgāju pie domas par ceļošanu ar šoferi, un sāku plānot braucienu apkārt valstij ar šoferi – toreiz vēl kā ceļojumam mums abiem ar balto vīru.
Taču Dzīvei labpatikās mest kūleņus, un pirmajā patstāvīgajā braucienā apkārt Tanzānijai jau devos nevis kopā ar balto vīru, bet kopā ar melno vīru. Ņemot vērā Romāna konsultācijas, pati saplānoju maršrutu, jo gribēju ne tikai parkus, bet arī citas vietas: braucām augšā Usambaras kalnos - pēc tam vakarā gan visi draugi Romānam zvanīja un prasīja, vai viss kārtībā, jo ceļš tiešām bija bīstams; braucām uz vietu, kur Vasko da Gama Āfriku atklāja un citviet. Un tā stāsts “Iemīlējusies Āfrikā” pārgāja nākošajā stāstā – sākās “Romāns ar Romānu”. Man ļoti patīk šī vārdu spēle :)
Tā kā tas bija Covid laiks, un visa pasaule strādāja attālināti, tad atklājās, ka ceļošanu pa Tanzāniju un Austrumāfriku var ļoti labi savienot ar strādāšanu attālināti.
Tagad – pēc trīs gadiem – esam ar Romānu nonākuši līdz ģimenes uzņēmumam un esam sākuši piedāvāt privātas safari tūres ceļotājiem.
Tanzānija ir skaista un var piedāvāt daudz – dabas parki, pludmales, virtuve, kultūra. Te ir ļoti skaisti un interesanti.
Kādi bija pirmie iespaidi par Tanzāniju?
Atzīšos, ka pirmo reizi atbraucot, nebiju īpaši iedziļinājusies ne Tanzānijas vēsturē, ne valsts attīstībā. Bija miglainas iedomas, ka visi vietējie dzīvo tradicionālajās cilšu kopienās. Tāpēc pirmais pārsteigums bija par valsts attīstību. Vairs neatceros, kurš to ir teicis, bet atceros kaut kur lasīto, ka Tanzānija atrodas tur, kur Latvija bija deviņdesmitajos. Lielās līnijās piekrītu. Lai gan valsts attīstās, un katru dienu nāk klāt jaunas lietas.
Valstī notiek urbanizācijas procesi – tāpat kā Latvijā, un lielā mērā cilšu stāsti ir tūrisma produkts. Katrs tirgotājs zina, ka, ja ap pleciem apmetīs masaju segu, tad tūristiem patiks un ar tirgošanos veiksies labāk.
Protams, ir arī īstie masaji, kas arī mūsdienās dzīvo tāpat kā senos laikos.
Tāpat kā mēs deviņdesmitajos gados un agrāk domājām, ka visi ārzemju radi ir bagāti un, ja paciņas nesūta – tad vienkārši skopi, tā šeit apmēram tāpat domā par muzugām jeb baltajiem.
Valstī notiek digitālā transformācija – tāpat kā Latvijā. Un patiesībā ir ļoti interesanti salīdzināt, kā digitalizācija attīstās Latvijā un kā Tanzānijā, piemēram, Latvijā pašsaprotami ir maksājumi, izmantojot internetbanku, Tanzānijā – izmantojot mobilo naudu jeb maksājumus no viena telefona uz otru utt.
Tas, kas mani fascinēja un fascinē joprojām ir krāsas un krāsainība.
Gan dabas krāsas – koši zilās debesis, koši zaļā zāle, - protams, pie ieilguša sausuma zeme izdeg, bet līdz ko uzlīst, tā atkal viss atdzīvojas, - gan krāsainība apģērbā un visur kur, pat grīdas birste kā varavīksne. Ja sagurusi pieeju pie loga, tad visbiežāk ieraugu kaimiņu izmazgāto un uz veļas striķa izkārto veļu, Izžautā veļa ir kā krāsu terapija - visi palagi, apģērbi košās, spilgtās krāsas. Tanzānijas krāsainība mani uzlādē un dod enerģiju. Arī Indijas okeāna krāsas – visu iespējamo zilo, zaļo un tirkīza toņu palete. Sarkanais saullēkts kontinentā un sarkanais saulriets salās. Te nav pasteļtoņu. Te viss ir tīrās, košās krāsās. Pilnasinīgi.
Enjoy! jeb Izbaudi! - kā saka vietējie.
Kādi bija lielākie pārsteigumi?
Arī es, protams, esmu atkarīga no stereotipiem. Un iepriekš man šķita, ka cilvēki no dažādām rasēm ir ļoti atšķirīgi. Tāpēc liels bija pārsteigums, kad atklāju, ka īsti neredzu nekādu īpašu atšķirību. Mums ar Romānu sapas gan konteksta humors, gan ēšanas paradumi, gan ikdienas dzīvei svarīgie sociālie konstrukti. Romāns ir katolis. Pieļauju, ka ar citas reliģijas pārstāvi varētu būt savādāk. Bet visi cilvēki, ko pazīstu, ir cilvēki kā cilvēki. Protams, katrā tautā ir labi cilvēki un slikti cilvēki. Visām tautām un valstīm visos laikos bijuši cietumi.
Taču pagaidām joprojām neesmu pamanījusi kādas īpašas atšķirības. Jā, protams, ir ādas krāsas atšķirība. Taču pēc pirmā Āfrikas brauciena es biju tā nosauļojusies, ka saliekot kopā manu un Romānu apakšdelmu, tie abi bija vienā krāsā. Tagad vairs tā neiedegu – pirmajā brīdī jā, bet pēc tam ātri brūnums noiet nost. Tāpēc Romāns mani reizēm sauc par hameleonu – vienu dienu tumši brūna, bet jau nākošajā atkal “muzunga original”.
Fantastiskas vietas ir dabas parki. Tanzānijā ir 22 nacionālie dabas parki.
Tās ir plašas savvaļas teritorijas bez žogiem. Tās ir zvēru mājas. Parkos viņi dzīvo savā dabiskajā vidē un pēc sava dabiskā rituma, un nevis tāpēc, ka kāds, aplicis apkārt žogu, liek, bet tāpēc, ka parki ir viņu mājas, un viņiem tur patīk dzīvot.
Kuri ir labākie parki?
Katram savs. Pasaules zīmols, protams,
ir Serengeti. Un ar slaveniem zīmoliem jau kā ar slaveniem zīmoliem
– pēc tiem ir pieprasījums, un cilvēki par tiem gatavi maksāt
dārgāk. Bet Tanzānijā tiešām ir plašas izvēles iespējas
dažādām gaumēm un budžeta iespējām – ir 22 nacionālie
parki, un katrs no tiem ir ainaviski atšķirīgs.
Man ļoti patīk Mikumi nacionālais parks jeb tā sauktais Mazais Serengeti. Reizēm to sauc arī par dzīvnieku Reģistratūru, kurā visi zvēri, kas Āfrikā sastopami, nāk kā reģistratūrā pieteikties.
Tūristi parasti izvēlas, vai Ziemeļu loka parkus, vai Dienvidu loka parkus. Retāk – Rietumu loka parkus, jo tie ir grūtāk sasniedzami.
Man patīk būt dabā. Latvijā ļoti patīk vienkārši staigāt pa mežu un pļavām, lasot zāļu tējas. Dabā ir kas tāds, kas mani uzlādē un dod spēku.
Bērnībā vasaras pavadīju Slīteres rezervātā pie “Kolkas omammas”. Toreiz tā bija slēgta zona. Cilvēki tur drīkstēja iebraukt tikai tad, ja dzīvoja, vai ciemojās pie ļoti tuviem radiem, un toreiz tur zvēru bija vairāk nekā cilvēku. Vēl tagad atceros, kā uz meža taciņas satikos ar lūsi. Aļņi, mežacūkas. Savvaļas daba bija visapkārt. Man kā bērnam bija noteikts pie kura šķūņa stūra nedrīkst iet, jo tur saulītē sildīties no meža nāca odzes. No mājas uz otru pusi dzīvoja zalkši. Slīterē valdīja savi likumi, kurus bija jāzina un jāievēro. Un Āfrikā ir līdzīgi - ir savi likumi kā sadzīvot ar dabu, un tie ir jārespektē.
Bērnībā man tik ļoti patika zvēri,
ka pat gribēju mācīties par vetārstu, bet toreiz brālēns
atgrieza realitātē:
“Un, kur pēc tam, izmācījusies par vetārstu, tu strādāsi? Tie tavi zvēriņi tev būs tikai Rīgā, Zoodārzā. Varēsi strādāt fermā un nodarboties ar govju mākslīgo apsēklošanu.”
Tādas perspektīvas mani nevilināja, tāpēc sapni par zvēriņiem noliku malā.
Tagad Dzīve ir apmetusi tādu kā loku, un atkal esmu nonākusi pie zvēriņiem.
Ielūkoties lauvai acīs, kad viņa, stāvot metra attālumā, uz tevi nopietni skatās. Sajust to savvaļas dabas spēku un enerģiju, kas plūst no ziloņa, kad viņš, ausīm plandot, tuvojas. Tas ir kas tāds, ko grūti aprakstīt. Pietāte pret savvaļas dabu. Apziņa par cilvēka vietu dabas ķēdē. Adrenalīns, kad vienlaikus daba gan biedē, gan saista un ievelk.
Katram savs, un dabas parkiem ir piedāvājums dažādām gaumēm – ir cilvēki, kas grib redzēt Big Five jeb Āfrikas lielo piecinieku, ir cilvēki, kas grib dabā redzēt kādu konkrētu zvēriņu, ir cilvēki – kam vienkārši patīk būt Āfrikas savvaļas dabā un izbaudīt gan ainavas, gan dabas skaņas, gan zvēru savstarpējās spēles. Un krāsas, protams. To spēj piedāvāt tikai Āfrika!
Kā vislabāk organizēt Tanzānijas safari tūri?
Es ieteiktu sākt ar safari.
Esot dabā vieglāk aklimatizēties – gan no vietējā kolorīta viedokļa, gan no saules vannu viedokļa.
Pēc safari vēlama pludmales atpūta, jo pēc safari ir sagurums – gan no iespaidiem, gan ceļa. Pludmales atpūta iespējama gan kontinentā - Daresalāmā Kigamboni pludmalēs, gan salās. Zanzibāra ir vēl viens Tanzānijas zīmols pasaules mērogā. Man personīgi Zanzibāra šķiet ļoti tūristiska un labāk patīk Mafijas sala – savvaļas daba, kur vakarā var, sēžot smiltīs, vērot, kā pa okeānu lēkā zivis, un no rīta var doties nirt vai snorkelēt okeānā pie vaļu haizivīm.
Es novēlu katram kaut reizi mūžā te piedzīvot īsto Āfrika un savvaļas dabu.
Enjoy! jeb Izbaudi! - kā saka vietējie.
Liekam jaunu bildi iekšā!
Ir 2024. gada rudens, un mēs - Dace un Romāns - veram vaļā jaunu
dzīves lapaspusi. Veidojam ģimenes uzņēmumu Tanzānijas safari
pakalpojumu sniegšanai.
Romānam kā vietējam afrikānim,
tanzānietim, ilggadējam safari šoferim - gidam ir zināšanas par parkiem
un zvēriem, kā arī viesnīcām, laikapstākļu sezonām utt. Arī Dace pēc
divām Austrumāfrikā nodzīvotām ziemām un teju visu Tanzānijas nacionālo
parku apmeklējumiem uzkrājusi plašas zināšanas par parkiem, kā arī par
okeāna pludmalēm un sadzīviskām lietām. Kopā mēs esam unikāls tandēms.
Mums ir zināšanas un mēs gribam tajās dalīties.
Tanzānija ir ļoti skaista zeme, kurā dzīvo ne tikai big five jeb lielais piecinieks - lauva, zilonis, bifelis, degunradzis, leopards, bet arī draudzīgi un viesmīlīgi cilvēki. Darīsim visu, kas mūsu spēkos, lai katrs pie mums uz Tanzāniju atbraukušais ceļotājs te - Mama Africa un cilvēces šūpulī - sajustos tikpat laimīgs kā mēs.